Погано бачу в темний час доби. Яка причина та чи небезпечно це
Стан, при якому відбувається порушення зору в темний час доби, в сутінках та при різкій зміні освітлення, називається гемералопією. Друга, відома багатьом, назва цієї проблеми – куряча сліпота ( і дійсно у всіх денних птахів відсутній сутінковий зір).
Насправді цей стан може нести велику загрозу для життя та здоров,я людини. В темний час доби втрачається чи знижується здатність орієнтуватись в просторі, бачити і розрізняти предмети, помічати небезпеку на дорогах. Особливо це проявляється після засліплюючої дії фар. При цьому можуть виникати аварійно і травматично небезпечні ситуації. У деяких пацієнтів можуть розвиватися тривожні стани, фобії до темряви.
Патогенез гемералопії пов’язаний з порушеннями фоточутливих клітин сітчастої оболонки.
Загалом в сітківці розрізняють 2 види фоторецепторів:
- палички (до 120 млн.)
- колбочки (до 7 млн.)
Колбочки працюють в умовах денного світла та відповідають за високу гостроту зору (центральний зір) та кольоросприйняття.
Паличковидні клітини відповідають за чорно-білий сутінковий та нічний зір.Вони містять зоровий пурпур – родопсин. При виході людини на світло родопсин розпадається, а в темряві, коли наступає темнова адаптація, – відновлюється. Цей процес відбувається при участі вітаміна А і супроводжується вивільненням енергії. Далі вона перетворюється в електричні імпульси, що прямують по зоровому нерву в головний мозок і забезпечують нормальний нічний зір.
Саме у випадку, коли відбувається недостатнє відновлення родопсину чи зменшення кількості паличок, і розвивається гемералопія. Тому в темний час доби зір погіршується, тоді як вдень може бути нормальним.
Причинами гемералопії є:
- генетичні захворювання ( пігментна дегенерація сітківки, синдром Ашера, Лоренса-Муна та інші)
- офтальмологічні захворювання ( глаукома, міопія, гіпертонічна та діабетична ретинопатія, дегенерація,відшарування сітківки, хоріоретиніти, ураження зорового нерву, сидероз, фотоофтальмія)
- дефіцит вітамінів А, В2, РР ( при неповноцінному харчуванні, сильному виснаженні,анемії, захворюванні печінки, запаленнях жкт, цукровому діабеті, алкаголізмі)
Прогноз при гемералопії залежить від причини. Скарги, збір анамнезу, офтальмологічне обстеження та при необхідності консультація гастроентеролога, ендокрінолога дають можливість визначити вид гемералопії та причину.
При вродженій формі відбувається поступове подальше зниження зору, і, як правило, лікування малоефективне.
При офтальмологічних захворюваннях проводиться медикаментозне, за необхідністю – оперативне лікування , при міопії підбираються окуляри чи мкл,що значно покращує сутінковий зір.
При вітамінному дефіциті призначаються вітамінні препарати, збалансована дієта, проводиться коригування основної причини. При нормалізації стану сутінковий зір значно покращується чи повністю відновлюється.Без лікування може розвинутись таке серйозне ускладнення, як кератомаляция з повною втратою зору.
Таким чином, своєчасне звернення при гемералопії до офтальмолога допоможе зберегти зір, покращити якість та безпеку життя.
Колектив лікарів центру зору «Оптимал» бажає Вам здоров’я!
Клініка Оптимал завжди піклується про ваші очі!
Запишіться на консультацію за телефонами 0 800 33-15-40, 097 369-71-05 або скористайтеся замовленням зворотного дзвінка, натиснувши на кнопку в правому нижньому кутку.