Запис на прийом

Патології зору у новонароджених і наш досвід лікування наймолодших пацієнтів | Оптимал

Патології зору у новонароджених і наш досвід лікування наймолодших пацієнтів

Зір – самий інформативний і в той же час самий ніжний зовнішній аналізатор. Особливо важливим в становленні та розвитку зору є перший рік життя, коли очі та дитячий організм в цілому схильні до впливу різних патогенних факторів, як зовнішніх так і внутрішніх.

В перший рік зір дитини розвивається дуже інтенсивно. Практично повна сліпота новонародженого малюка за декілька місяців переростає у можливість аналізувати предмети та їх рух, оцінювати і порівнювати предмети.

В розвитку органу зору існує декілька періодів. Самий важливий з них – це закладка і внутрішньоутроутробне формування. Наступний період – від народження до 1 року.

Важливо, щоб перший огляд офтальмолога був здійснений в перші 3 місяці життя дитини ( в ці строки можна діагностувати більшість вроджених захворювань на ранніх стадіях, що є запорукою успішного лікування). При відсутності патології на первинному огляді, наступний візит до лікаря необхідний в 6 міс.

Батьківський контроль

До найбільш частих зовнішніх проявів патології очей відносять слизисто-гнійні виділення з очей. Це може бути проявом гострого гнійного кон’юнктивіту новонароджених  або проявом непрохідності сльозно-носового каналу, що буде вимагати проведення його зондування. При запальних захворюваннях очей не слід закрапувати в них грудне молоко- так як це чудове середовище для розвитку патогенних мікроорганізмів.

Ще в пологовому будинку при візуальному огляді новонародженого можна виявити деякі вроджені захворювання очей:

  • Ністагм-мимовільні посмикування очних яблук в горизонтальному або вертикальному напрямку. Через що у дитини є відсутньою чітка фіксація погляду. З метою зменшення амплітуди патологічних рухів можливе проведення хірургічного лікування в 2 етапи.
  • Птоз (опущення ) верхньої повіки – коли один або обидва ока не відкриваються повністю. При виражених ступенях опущення по медичним показам проводиться хірургічне лікування.
  • Катаракта- помутніння кришталика ,що проявляється сіруватим світінням замість чорної зіниці. Лікування дуже часто хірургічне.
  • Схожі з катарактою зовнішні прояви можуть виявлятися при більш небезпечному захворюванні- ретинобластомі (злоякісна пухлина сітківки).
  • Вроджена глаукома- захворювання очей, що характеризується підвищеним внутрішньоочним тиском. В сучасних умовах можливе безболісне вимірювання внутрішньочного тиску за допомогою тонометру iCare . Лікування – хірургічне. Якщо на момент його проведення в процес не втягнуті рогівка та зоровий нерв, то можливе збереження та розвиток повноцінного зору.

Первинний огляд проводиться по такому алгоритму:

  • огляд орбітальної ділянки обличчя, переднього відрізку очей;
  • визначення гостроти зору по реакції фіксації та слідкування;
  • орієнтовне визначення поля зору;
  • визначення об’єму руху очних яблук та положення очних яблук. Виключення косоокості;
  • визначення рефракції ( виявлення вроджених аномалій оптичної системи). Окуляри при необхідності можуть призначатися уже з 6 міс віку ( іноді, при великих ступенях або вираженій асиметрії між очима застосовують корекцію зору за допомогою контактних лінз);
  • огляд очного дна.

Навіть якщо в 6 місяців на профілактичному огляді не було виявлено жодної патології органу зору, в подальшому слід проходити огляд офтальмолога кожних півроку, так як протягом цього часу можуть почати змінюватись показники рефракції очей, проявлятись деякі генетичні синдроми.

Крім того, регулярне спостереження за малюком дасть можливість лікарю своєчасно виявити приховані запальні процеси!

Колектив лікарів центру зору «Оптимал» бажає Вам здоров’я!

Клініка Оптимал завжди піклується про ваші очі!

Запишіться на консультацію за телефонами 0 800 33-15-40, 097 369-71-05 або скористайтеся замовленням зворотного дзвінка, натиснувши на кнопку в правому нижньому кутку.


Пошук

+