Запис на прийом

Що краще обрати: контактні лінзи або лазерну корекцію зору? | Оптимал

Що краще обрати: контактні лінзи або лазерну корекцію зору?

Що краще обрати: контактні лінзи чи лазерна корекція зору?

Сучасний світ змінюється невблаганно.  Інтенсивність ритму життя, наповненість електронними пристроями і гаджетами, цілодобові графіки роботи та  інтенсифікація виробничих процесів викликають  надзвичайні навантаження на орган зору.

І, хоч армія користувачів  окулярів із комп’ютерним захистом та  іншими новинками оптичного ринку  невпинно зростає, але й примножується відсоток тих, хто керуючись різними аргументами, бажають відмовитись від окулярної корекції і при цьому мати гарну якість зору, незважаючи на наявність аномалій рефракції у вигляді короткозорості, далекозорості  чи астигматизму.

Практично кожен пацієнт зі змінами оптичної системи ока задає питання – чи залишитись користувачем окулярів, чи використовувати контактну корекцію, чи обрати лазерну корекцію зору?

Тисячі пацієнтів, які шукають відповідь, мають осягнути розуміння цих методик, щоб зважуватись і робити висновки усвідомлено.

По перше, хочу зазначити, що всі ці методи дозволені до використання в світовому масштабі, затверджені методики, наявні фахівці, розбудовуються клініки, розроблені стандарти використання  та протоколи, які, при правильному використанні, мають сприяти покращенню гостроти зору та мінімізувати негативні  наслідки та ускладнення, що можуть призвести до погіршення зорових функцій чи здоров’я пацієнта. Тому вони приречені на співіснування паралельно, не замінюючи чи витісняючи один одного, а доповнюючи та розширюючи можливості  медичної допомоги.

По-друге, маю відмітити, що в статтях які присутні по цій темі в мережі інтернет, відмічаю перекоси в сторону захвалювання тієї  чи іншої методики в залежності від того, займається автор лазерною чи контактною корекцією зору.

Тому надалі буду намагатись викласти відому інформацію, але максимально неупереджено.

Пацієнти мають розуміти, що жоден з існуючих методів не дає можливості  вилікуватись від короткозорості, далекозорості чи астигматизму,  з наявними особливостей анатомічної будови очей, притаманній кожній із аномалій рефракції, а дає лише спосіб більш повної і точної її корекції – тимчасовий і зворотній при використанні контактної корекції, та більш довготривалий і незворотній при виконанні хірургічної лазерної корекції зору.

Пацієнти мають мати повну інформацію, не заховану за рекламними слоганами.

Наприклад, з відкритих джерел відомо, що в США заборонено використовувати в рекламі  клінік та послуг твердження, що оперативне втручання з приводу лазерної корекції зору є повністю безпечним та на все життя звільняє від окулярів та контактних лінз, або,  що контактна корекція підходить всім хто не бажає носити окуляри, щоб не вводити споживачів в оману.

Обидві методики  мають свої покази і протипокази, ризики і побічні ефекти, особливості  методик,  які ми і розглянемо.

Контактна корекція

М’які контактні лінзи (МКЛ) застосовуються для корекції аметропій в якості альтернативи  окулярів у дітей та дорослих. Сучасні контактні лінзи комфортні в користуванні, забезпечують кращий огляд і більш фізіологічно коригують аномалії рефракції.

Контактні лінзи рекомендовані для корекції:

  • міопії (короткозорості);
  • гіперметропії (далекозорості);
  • пресбіопії (вікова втрата спроможності фокусування зображення на близьких відстанях);
  • астигматизму;
  • анізометропії (різниця в оптичній силі обох очей в 2,5 діоптрій і більше);
  • порушень бінокулярного зору;
  • явної чи прихованої косоокості;
  • інфантильного ністагмі (неконтрольовані лінійні рухи очних яблук) в початковій стадії.

МКЛ можуть призначати і в терапевтичних цілях:

  • для знеболювання у хворих з виразками рогівки і дефектами рогівки епітелію;
  • як депо інсталльованих лікарських засобів;
  • для стимуляції загоєння післяопераційних ран рогівки (після перенесеної трансплантації, лазерної корекції зору і т.д.).

Косметичні контактні лінзи можуть використовуватись для маскування  естетичних та фізіологічних дефектів очей. Їх перелік досить широкий: альбінізм, післяопераційні і посттравматичні рубці, колобоми райдужки, невиліковні більма рогівки та інші.

Контактні лінзи в цьому випадку виготовляють з урахуванням індивідуальних фізіологічних особливостей пацієнта, і тільки за допомогою лікаря-офтальмолога.

Кольорові МКЛ використовують навіть люди без потреби корекції зору для зміни кольору очей, з іміджевою метою.

Про переваги:

Єдина оптична система  лінза – сльоза – рогівка створюють на сітківці чітке реальне зображення, що є більш фізіологічно. Контактна лінза забезпечує ширше поле огляду, зменшується кількість бокових викривлень,  число оптичних аберацій. Лінза повторює рухи очного яблука, забезпечуючи огляд різнобіч, сприяє бінокулярному зору та покращенню фузії.

Їх полюбили  пацієнти з астигматизмом, навіть з косими осями – через суттєве зростання гостроти зору і комфорту. Лінзи дають можливість приховати вроджені та набуті недоліки (альбінізм, гетерохромію, колобоми, рубці, більма), тощо. Як бандажну пов’язку чи депо ліків все частіше використовують офтальмохірурги. В лінзах знижується прогресія міопії – за рахунок чіткого фокусу в макулі, розроблені моделі, що сприяють зменшенню міопічного периферичного дефокусу, що особливо важливо у дітей 6-18 років в період інтенсивного росту для мінімізації ризику прогресування короткозорості.

Діти гарно користуються лінзами під контролем батьків. Переносима і комфортна більш повна корекція високих ступенів міопії та гіперметропії , зменшення явищ астенопії. Якісні м’які ультратонкі контактні лінзи не відчуваються в оці. Одноденні контактні лінзи не потребують догляду,  комфортні та безпечні. Мають короткий період адаптації.

Розроблені моделі пролонгованого носіння, в яких можна спати. Не запотівають як окуляри, можливе користування і в спеку і в холод, можуть захищати від шкідливого УФ-випромінювання, якщо в структуру введено спеціальний фільтр.

Не спадають та не губляться під час активних рухів, захищають від вітру, пилу, диму тощо. Частіше можливо досягти 100% корекції зору в порівнянні з окулярами. Багато користувачів виділяють також важливий психологічний фактор – непомітність для оточуючих користування корекцією.

Для зменшення прогресування міопії, особливо в дитячому та підлітковому віці, все більшого розповсюдження набуває методика корекції нічними ортокератологічними лінзами – жорсткими висококиснепроникними лінзами.

Передня поверхня такої лінзи сферична і відповідає за оптичну складову корекції. Задня поверхня лінзи виточена, створена по архітектоніці складної, «зворотньої» геометрії, створює компресію слізної плівки в центральній зоні, і , через сльозу – на епітелій рогівки, викликаючи його  міграцію до периферії, чим досягається сплощення і зменшення оптичної сили центральної ділянки рогівки.

Нічний режим носіння орто-лінз враховує фізіологічний ритм дихання рогівки з максимальним споживанням кисню в денний час. Можуть користуватись пацієнти, хто в силу професійних умов не має можливості використовувати окуляри чи денні контактні лінзи, кому не може бути зроблена лазерна корекція через занадто тонку рогівку.

Також користуються пацієти, які в майбутньому планують зробити лазерну корекцію, але чи побоюються хірургії, чи хочуть зрозуміти , як вони будуть бачити після корекції – адже за рахунок сплощення середньої ділянки рогівки, принцип побудови ретинального зображення дуже подібний, за виключенням глибини впливу.

Окрім переваг, контактна корекція має і недоліки і ризики.

Потрібно подолати страх торкатися ока, необхідність щоденного процесу одягання – зняття лінз,  побоювання  пошкодити слизові оболонки. Порушення правил користування чи гігієни  може призвести у деяких пацієнтів до інфекційних ускладнень – кон’юнктивітів, ерозій чи кератиту, що потребують негайного припинення користування методом до повного одужання, невідкладного лікування, та перехід на інший вид корекції. Існують інфекційні ускладнення, які несуть загрозу зору і здоров’ю пацієнта. Може виникнути алергічна реакція на засоби догляду за лінзами, на консерванти в їх складі.

Деякі пацієнти, особливо зі стажем користування більше 5 років, відчувають симптоматику сухості очей, може виникнути хвороба «сухого ока», потребує лікування, збільшення використання зволожуючих крапель.

Тривале користування пацієнтами лінзами з низькою киснепроникністю, переношування лінз більше рекомендованих термінів носіння, сон в моделях лінз, які для цього не передбачені можуть викликати гіпоксію перилімбальних ділянок рогівки і, як наслідок, – вростання лімбальних судин в ділянки рогівки. Можлива втрата і пошкодження лінзи, особливо недосвіченим пацієнтом.

Контактні лінзи постійно вдосконалюються, з кожним новим поколінням список недоліків скорочується.

 

Лазерна корекція зору – це інвазивна хірургічна процедура, відбувається втручання в структуру прозорої оболонки ока – рогівки, за рахунок сплощення і стоншення шарів, моделювання поверхні і зміна оптичної сили рогівки на таку розраховану величину, щоб промені світла фокусувались на сітківці.

Існує декілька основних методик проведення лазерної корекції, техніка та хірургічний доступ в них відрізняються, як і глибина на якій здійснюється втручання в структуру рогівки ока.

PRK  (ФРК, фото-рефракційна кератектомія) – ефект дії лазерних променів відбувається на рівні Боуменової мембрани, яка знаходиться під багатошаровим поверхневим епітелієм. Відповідно, перед проведенням процедури для досягнення оперативного доступу лазерний хірург накладає на передній відрізок ока спеціальне кільце на поверхню рогівки , яке заповнюється висококонцентрованим спиртом.

Хірург виконує хімічне та механічне злущення епітеліальних шарів рогової оболонки ока і виконується лазерна процедура, за рахунок опіку променем мембрана спікається та моделюється у визначених місцях, завдяки чому змінюється оптична сила рогівки. Після проведення процедури операційне поле прикривається м’якою контактною лінзою, яка знаходиться на поверхні від 4 до 7 діб –  до моменту відновлення шару поверхневого епітелію.

У Період реабілітації розтягується в терміні до місяця, пацієнти що планують виконати лазерну корекцію за цією методикою,  мають бути попереджені про реакцію на світло, фізичні та хімічні подразники,  неможливість працювати з електронними пристроями на протязі досить тривалого часу – особливо в перші 7-14 днів, деякі – збереження підвищеної чутливості до світла на протязі тривалого часу.

У модифікації методу по методиці LASEK хірург зберігає шар поверхневого епітелію і повертає на місце після операції, прикриваючи бандажною контактною лінзою. Період реабілітації та зміна чутливості частково скорочуються.

LASIK – оперативне втручання ( лазерна корекція) виконується на більшій глибині, безпосередньо в шарах строми – опорної оболонки рогівки, для досягнення оперативного доступу за допомогою спеціального гострого інструменту відбувається кругове зрізання поверхневого рогівкового клаптя приблизно  на ¼  товщини рогівки, за рахунок дії лазерного променя проходить сплощення, а, відповідно, і зміна  оптичної сили рогівки ока.

Після проведення процедури поверхневий клапоть повертається назад, накладання швів непотрібне – клапоть тримається за рахунок тканинної адгезії, а потім і приростає по краю завдяки регенерації епітеліальних ділянок. Приростання клапану в центральних ділянках рогівки не відбувається – стромальні шари не мають клітин спроможних до регенерації.

Набряк, дискомфорт  при такому методі значно менше, реабілітаційний період мінімальний, однак існує ризик зміщення поверхневого клаптя, тому надважливо , особливо в перші дні та тижні, уникати механічних впливів на поверхню ока, навіть тертя очей, попадання хімічних подразників – шампунів, парфумів, аерозолів, тощо.

Навіть у віддаленому періоді важливо уникати травмонебезпечних ситуацій –   існує ризик зміщення і деформування поверхневого клаптя при механічних або вибухових впливах в напрямку очної поверхні.

SUPER LASIK – модифікація методики щодо глибини і точності дії лазерного променя, для мінімізації  помилок оптичної корекції та мінімізації кількості ускладнень при її виконанні. Хірургічний доступ ідентичний, але параметри щодо можливостей оптичної корекції аметропій помітно розширились.

Протипоказання для проведення лазерної корекції зору:

  • вік до 18 років;
  • єдине зряче око;
  • дегенеративно – дистрофічна форма короткозорості;
  • прогресуюча міопія;
  • період вагітності та лактації;
  • глаукома;
  • катаракта;
  • відшарування сітківки;
  • патологія зорового нерву;
  • запальні захворювання оболонок ока;
  • патології та травми рогівки;
  • рубцева посттравматична деформація повік;
  • герпетична інфекція;
  • кератоконус;
  • індивідуальна особливість – занадто тонка рогівка ( менше 445 мікрон);

Існує багато загальних захворювань і комбінацій різних негативних факторів, що з них випливають – коли робити лазерну корекцію заборонено, недоцільно або небезпечно: неврологічні та психічні, аутоімунні захворювання, цукровий діабет, патологія щитоподібної залози, шкірні хвороби та ураження сполучних тканин.

Лазерна корекція зору може бути виконана дорослим людям з наявною аметропією, в  межах дозволених для виконання, з відсутністю протипоказань, особам, юридично не обмеженим в правах, сертифікованими фахівцями в клініках, які спеціалізуються на виконанні даної операції, на устаткуванні і по методиці, які вони практикують. Із можливих медичних показань можна виділити недокорекцію після виконання оперативного втручання з приводу видалення катаракти, яку використовують деякі хірурги у випадку помилки розрахунку оптичної сили ІОЛ, інше – це бажання відмовитись від користування окулярами або контактними лінзами + відсутність протипоказань (основні – див. вище).

Інформацію щодо пропонованого методу лазерної корекції необхідно уточнювати безпосередньо в клініках які її практикують, так як методики, устаткування і вартість різняться в залежності від багатьох чинників.

Не потрібно вводити себе в оману, що лазерна корекція вилікує короткозорість , астигматизм або далекозорість. Зміни в тканинах ока мають генетичну, біологічну, патоморфологічну природу притаманну цим станам. Процедура впливає лише на наслідок – зміну оптичної побудови зображення в оці.

Всі негативні фактори які змінювали око раніше – залишаються в організмі, продовжують діяти далі, при чому рогівка стає дещо ослабленою, зміненою втручанням. Тому треба розуміти, що з плином часу ефект від оперативного втручання послабшає, з настанням вікових змін оптика ока також набуде фізіологічних змін, і потреба повернення до використання оптичної корекції виникне знов: відмова від окулярів – не навічно.

Після проведення лазерної корекції більшість пацієнтів ( близько90- 95%- по даним відкритих джерел,які вдалось переглянути) повністю або частково, в принципі задоволені якістю зору після проведеної процедури. Відповідно, кількість не зовсім задоволених результатами становитиме близько 5%. Більшість здорових пацієнтів , правильно і детально обстежених і вдало прооперованих – отримують гарний результат, прийнятну гостроту зору, відсутність необхідності користування окулярами чи лінзами та мінімальний дискомфорт на досить тривалий термін. Відсоток ускладнень клініки не озвучують , обмежуючись терміном – вкрай низький, в даних різних відкритих публікацій це близько 0.5%.

Фактори ризику кожен має обговорити з фахівцем індивідуально. Слід пам’ятати, що операція незворотня, повернення рогівки назад до доопераційного стану неможливе, виправити помилки розрахунку складно і не завжди реально, ускладнення і побічні ефекти часто видно не відразу. Багато клінік включають в договір пункт про можливість повторної безкоштовної лазерної докорекції у випадку помилки розрахунку рефракції.

Серед побічних ефектів, що відмічають пацієнти після проведення лазерної корекції необхідно виділити: часто підвищення  відчуття сухості очей,  відчуття  «піску», «стороннього тіла»  в оці, ефект «гало» – ореоли і бліки навколо яскравих джерел світла, особливо від ліхтарів освітлення та фар зустрічних автомобілів у вечірній та нічний час. Часта скарга на зміну контрастної чутливості, розмитості контуру предметів.

Таким чином, як і будь яке інше хірургічне втручання, лазерна корекція зору не може вважатись абсолютно безпечною, існують ризики виникнення ерозій та помутнінь рогівки, дифузного ламеллярного кератиту, кератоконусу, ятрогенної кератектазії,  глаукоми, вростання судин в рогівку, виникнення хвороби «сухого ока».

Також неможливо стверджувати, що корекція – «назавжди», адже навіть при відсутності прогресування і стабілізації зору для далі, з часом виникнуть вікові (пресбіопічні) зміни, і повернеться потреба в користуванні окулярами для близьких відстаней після 40 – 45 років. При наявності прогресування аметропій, потреба в окулярах виникає і раніше.

Які ж варіанти корекції обрати?  Запропонуємо, щоб пацієнти задали собі та знайшли відповідь на деякі питання:

  • Як давно я проходив комплексне і детальне обстеження стану очей і зорових функцій у фахівця?
  • Чи знаю я свій точний діагноз?
  • Чи стабільна гострота зору на протязі останніх років, чи доводиться постійно змінювати силу оптичної корекції для досягнення прийнятної гостроти зору?
  • Чи правильно і вчасно я замінюю свої окуляри і контактні лінзи, чи дотримуюсь правил безпечного користування і догляду за ними?
  • Як часто в мене червоніють, закисають очі, запалюються повіки, чи відчуваю я сухість, дискомфорт та подразнення?
  • Чи дотримуюсь я режиму зорових навантажень і відпочинку, наскільки це можливо в реальних обставинах, і як це впливає на мої зорові відчуття, загальний стан та життєвий комфорт?
  • Як часто я роблю лабораторні та загально-клінічні обстеження для контролю стану здоров’я власного організму?
  • Чи правильно і достатньо я контролюю лікування хронічних захворювань, які наявні?
  • Незалежно від обраного методу, чи буду, чи готовий виконувати призначення фахівців, чи не зважатиму і житиму як жив?

Перш за все, пройдіть повне, комплексне, деталізоване обстеження у фахівця. Це дасть змогу оцінити стан зорового аналізатора, виявити можливі проблеми, стан вашого здоров’я, супутні захворювання і наявні симптоми, мотивацію, оцінити індивідуальні ризики, можливі проблеми чи ускладнення при різних варіантах оптичної корекції.

Лікар не рекомендує методи, які вам протипоказані. А на яких з дозволених методів корекції зупинитись – маєте відчути та обрати саме ви,  а клініка забезпечить детальне і повне обстеження, нагляд і лікування. Плекаємо надію, що  дана інформація Вам допоможе!

Колектив лікарів центру зору «Оптимал» бажає Вам здоров’я!

Клініка Оптимал завжди піклується про ваші очі!

Запишіться на консультацію за телефонами 0 800 33-15-40, 097 369-71-05 або скористайтеся замовленням зворотного дзвінка, натиснувши на кнопку в правому нижньому кутку.


Пошук

+