Відшарування сітківки
Відшарування сітківки – це важке захворювання очей, котре без вірного та своєчасного лікування найчастіше веде до повної втрати зору.
Сітківка – багатошарова структура, яка за допомогою нервових волокон з’єднана з зоровим відділом головного мозку.
Відшарування сітківки є нічим іншим як відходженням одного шару сітківки (нейроепітелія) від іншого шару (пігментного) і між ними накопичується рідина.
Відшарування частіше за все виникає раптово, до його виникнення у людини може бути відмінний зір та відсутність будь-яких скарг.
Швидкість розповсюдження процесу доволі стрімка, а лікування в переважній більшості випадків хірургічне. Якщо місце розриву шарів знаходиться по верхньому краю сітківки, то процес протікає швидко, якщо по нижньому – відшарування має повзучий повільний характер, тому прогресування йде більш повільно.
Розрізняють три види відшарувань:
- Регматогенне (первинне) – виникає внаслідок розривів та попередніх дистрофічних змін сітківки;
- Ексудативне (вторинне) – це є ускладненням захворювань: пухлини сітківки, судинні захворювання оболонок ока, запальні процеси тощо;
- Травматичне.
Симптоми відшарування:
- Зниження гостроти зору;
- Миготіння перед очима;
- Плаваючі зірочки, мушки;
- Відчуття пелени;
- Спалахи блискавок;
- Раптова втрата бокового зору;
- Деформація та колихання предметів.
Для свіжого відшарування характерний симптом «ранкового покращення», коли пацієнт зранку (після тривалого горизонтального положення) відчуває покращення та зменшення симптомів, до обіду стан стає гірше, а ввечері – симптоми повертаються.
На початкових стадіях зміни не помітні, саме тому огляд офтальмолога обов’язковий 1 раз на рік.
Причини:
- Висока ступінь короткозорості;
- Стрес;
- Важке фізичне навантаження;
- Цукровий діабет;
- Травми голови та ока;
- Гіпертонія;
- Захворювання нирок;
- Вікові дегенеративні зміни сітківки;
- Перенесені важкі вірусні захворювання;
- Для підтвердження чи заперечення відшарування сітківки необхідний ряд детальних обстежень органів зору.
В нашій офтальмологічній клініці «Оптимал» діагностика виконується за допомогою комплексу сучасного комп’ютеризованого обладнання та дозволяє отримати повну картину зору та стану органів зору пацієнта.
Які саме обстеження необхідні при підозрі на відшарування сітківки:
- Перевірка гостроти зору;
- Вимірювання внутрішньоочного тиску;
- Огляд очного дна безконтактним та контактим методами (за допомогою спеціальної лінзи, що дає змогу побачити мілкі зміни та деталі очного дна);
- Фундус фотографія сітківки, де ми маємо змогу наочно показати пацієнту зміни його ока;
- Оптична когерентна томографія (ОКТ), за допомогою якої ми можемо пошарово побачити стан сітківки, виміряти ділянку ураження і в подальшому спостерігати за змінами в динаміці;
- Периметрія – для оцінки стану периферичного зору, а саме стан сітківки, яка за цей зір відповідає;
- Ультрасонографічне сканування – дає змогу побачити площу відшарування сітківки, форму відшарованої ділянки, особливо інформативний цей метод для лікарів у випадку наявності у пацієнта катаракти, коли через помутніння кришталика ми не можемо побачити в якому стані сітківка; або у випадку, коли масивний крововилив в око не дає можливості продивитися глибинні структури ока. Цей метод дає можливість безпосередньо побачити стан сітківки.
Основна мета лікування досягнути повернення відшарованого шару сітківки на своє місце.
Методів лікування відшарування сітківки багато, вони розрізняються по механізму дії, що можуть поєднуватись один з одним. Найбільш позитивні результати вдається досягнути, коли відшарування не встигло «доповзти» до центру. Якщо вже таке сталося, то зір певно вже не буде таким як раніше, а яким саме він буде після лікування залежить від ряду факторів.
Самий важливий – час, коли виникло відшарування.
Безпосередніх методів лікування три:
- Консервативна терапія (таблетки, ін’єкції, очні краплі) – допоміжний фактор, що націлений на ліквідацію первинної причини виникнення відшарування;
- Невеликі ділянки відшарування лікуються за допомогою лазерної терапії, під час якої місця розривів підлягають рубцюванню, щільно зварюють судинну оболонку і сітківку, а рідина, в місці розривів, розсмоктується. Лазер діє як клей, яким заварюють сітківку з низлежачими тканинами по краям всіх розривів. В клініці «Оптимал» в наявності найсучасніша та найкраща лазерна установка на даний момент;
- У випадку об’ємних уражень виконують оперативне втручання націлене на відновлення цілісності сітківки. Даний вид хірургічного лікування в клініці «Оптимал» виконується за принципом «хірургії одного дня», що означає лікування без госпіталізації. Однак в ранньому післяопераційному періоді необхідно дотримуватись контролю стану сітківки згідно рекомендацій лікаря та обмеження зорового і фізичного навантаження, а також контроль артеріального тиску і свого емоційного стану.
Зважайте на те, що невідкорегована гострота зору також впливає на стан сітківки.
Колектив лікарів центру зору «Оптимал» бажає Вам здоров’я!
Клиника Оптимал всегда заботится о ваших глазах!
Клініка Оптимал завжди піклується про ваші очі!
Запишіться на консультацію за телефонами 0 800 33-15-40, 097 369-71-05 або скористайтеся замовленням зворотного дзвінка, натиснувши на кнопку в правому нижньому кутку.