Опіки очей: перша допомога та лікування
Опіки очей – різновид травми, спричинений місцевою дією зовнішних несприятливих факторів (високої температури, хімічних речовин, випромінювання).
За статистикою, опіки очей становлять 8-10% всіх пошкоджень очей і його придатків. 70% опіків органів зору трапляється на виробництві, решта 30% – в побутових умовах. 75% – опіки кислотами і лугами. 25% – термічні та опіки променевого характеру. Види опіків визначаються в залежності від причини травми.
Хімічні опіки очей найчастіше можуть спричинити вапно, засоби для чищення раковин, кухонних плит, труб, пестициди, оцтова кислота, акумуляторна рідина, деякі медикаменти, косметичні засоби, клеї.
Найважчі опіки спричиняють луги, які викликають коллікваційний некроз оболонок ока. Площина і глибина його набагато більше місця контакту.
Кислоти слабше пошкоджують око – розвивається коагуляційний некроз. Білки рогівки зв’язують кислоти і діють як хімічний буфер, а скоагульована рогівка становить перешкоду для подальшого проникнення.
Термічні опіки виникають при контакті з гарячим паром, рідиною, газом, розплавленим металом, або полум’ям.
Променевий опік викликається надмірною дією сонячних променів (особливо, відбитих від води, снігу), кварцевої лампи, лазерного випромінювання, при електрозварюванні.
Також розрізняють комбінований опік, коли поєднується кілька факторів.
Чим триваліший контакт, чим більше інтенсивність чи концентрація діючого фактору, тим сильніший опік.
Опіки очей викликають сильний біль, сльозотечу та спазми повік. В залежності від вираженості, глибини та площі пошкодження виділяють 4 ступені тяжкості опіків очей:
- І ступень (легкі опіки) – гіперемія повік і кон’юнктиви, поверхневе помутніння або ерозія рогівки;
- ІІ ступень ( опіки середньої тяжкості) – утворення пухирів на повіках, поверхневих плівок на кон’юнктиві, які легко знімаються, помутніння рогівки з ураженням епітелію та строми;
- ІІІ ступень (важкі опіки) – некроз шкіри повік, глибокі плівки на кон’юнктиві, які не знімаються, глибоке помутніння рогівки по типу ”матового скла”, порушення райдужки, циліарного тіла, кришталика з можливим розвитком катаракти. Ураження займає до половини площі очного яблука;
- ІV ступень ( особливо тяжкі опіки) – глибокий некроз шкіри , кон’юнктиви, склери і рогівки, яка виглядає як ”порцелянова”.Часто розвиваються зрощення між кон’юнктивою склери та повік (симблефарон), ірідоцикліти, вторинні глаукоми, ендофтальміти.
Прогноз при опіках в великій мірі залежить від надання своєчасної та правильної першої допомоги.
Хімічні опіки можуть статися на виробництвах і в побуті, при ремонтах і прибираннях, навіть при косметичних процедурах.
При потраплянні в око хімічної сполуки насамперед необхідно негайно в перші секунди видалити з очей залишки речовини (наприклад, шматочки вапна) і почати промивати очі водою протягом 20-30 хвилин. Промивати краще під помірним напором з крану чи душу, широко розкривши повіки. Якщо близько не має водогінною води, використовується будь яка в зоні доступу.
Існує думка, що очі обов’язково потрібно промивати антидотом чи стерильними розчинами. Але по- перше, шукаючи потрібні розчини, можна втратити такий цінний час і пошкодження може значно збільшитись, а по-друге – ще нові хімічні реакції з утворенням нових сполук і газів можуть погіршити стан.
Інколи після промивання настає значне полегшення. Але хочеться наголосити, що іноді наслідки особливо лужних опіків бувають досить непередбачуваними. І на перший вигляд легкий опік наступного дня може дати зовсім іншу клінічну картину. Тому для оцінки ступені тяжкості та отримання подальшої ефективної допомоги обов’язково необхідно звернутись до офтальмолога. По можливості необхідно взяти з собою ємкість з хімічною речовиною, яка спричинила опік, щоб лікар міг зорієнтуватись з характером пошкодження.
Під час прийому проводиться місцева анестезія, огляд, обов’язково вивертаються повіки і видаляються залишки шкідливої речовини, кон’юнктивальна порожнина якісно промивається, потім закапуємо антибактеріальні краплі, тропікамід. Проводиться біомікроскопія з флюоресцеїновим окрашуванням, огляд оптичних середовищ та офтальмоскопія очного дна.
Якщо діагностується опік I ступені тяжкості, призначається лікування – антибактеріальні краплі, тропікамід, дексаметазон, регенеруючі засоби, всередину- анальгетики, вітаміни А, С, E. Прогноз в цьому випадку досить сприятливий і через декілька днів наступає одужання з відновленням функцій. При опіках II-IV ступені важкості необхідне стаціонарне лікування. При необхідності хворі направляються в Інститут очних хвороб ім. Філатова. В подальшому проводяться операції по пересадці рогівки, пластика з виправлення рубцевих деформацій повік, видалення катаракти та інше. Але все ж таки більше 80% опіків III-IV ступеню закінчуються частковою або повною втратою зору.
Променевий опік очей може відбуватися внаслідок дії ультрафіолетового випромінювання сонця. Це може статися, якщо не користуватись захисними окулярами, на горнолижних курортах, в туристичних походах по засніженим горам, на відпочинку на морі. Такі самі за характером ураження опіки очей можуть розвиватись в солярії, при використанні кварцевої лампи, при електрозварюванні.
Клінічні прояви появляються через декілька годин, іноді 6-10 год. В очах з’являється пекуче відчуття, почервоніння, сльозотеча, світлобоязкість, набряк слизової, повік.
Для покращення стану очей необхідно забезпечення затемнення в місці перебування потерпілого, носіння темних окулярів, закапування протизапальних крапель, регенеруючі засобів. Через декілька днів наступає одужання з відновленням функцій.
Ще один із променевих опіків розвивається під дією лазерного випромінювання. Останні роки зустрічаються випадки лазерного опіку сітківки у дітей та молоді. У діток до опіку приводять необережні ігри з лазерними ліхтарями та указками, у молоді – дія лазерних променів на світлових шоу, дискотеках.
В цих випадках відмічаються скарги на зниження зору, появу плями перед очима. При обстеженні виявляється крововилив в центральні відділи сітківки. Хворим проводиться загальна та місцева дезінтоксікаційна, дегідратаційна, антиоксидантна терапія, дренування методом лазерної задньої гіалодотомії. Після лікування, як правило зір підвищується, але повне відновлення, звичайно, неможливе.
Перша поміч при термічних опіках включає усунення контакту з шкідливим фактором, охолодження водою, закапування антисептичних засобів та загальне знеболювання.
Подальші дії та прогноз залежать від ступені тяжкості опіку.
Це те, що ми автоматично повинні виконувати самі і те, чому ми повинні навчити наших дітей!
Тому завжди необхідно:
- дотримуватись інструкцій по використанню потенційно небезпечних сполук та користуватись всіма необхідними засобами захисту- захисними масками, окулярами, щітками
- користуватись якісними сонцезахисними окулярами з ультрафіолетовим захистом та гірськолижними масками
- не допускати недбалість з вогненебезпечними засобами, рідинами, газами та піротехнікою
- не залишати без нагляду дітей, обмежити їх доступ до небезпечних засобів, в тому числі лазерних ліхтариків та указок
- не допускати потрапляння в очі косметичних засобів, медичних розчинів, непризначених для закапування очей ( наприклад вушних крапель, засобів для зовнішнього застосування, і т.п.)
Ваше здоров’я, здоров’я ваших очей – це запорука успішного та щасливого життя! Бережіть себе та близьких!
Колектив лікарів центру зору «Оптимал» бажає Вам здоров’я!
Клініка Оптимал завжди піклується про ваші очі!
Запишіться на консультацію за телефонами 0 800 33-15-40, 097 369-71-05 або скористайтеся замовленням зворотного дзвінка, натиснувши на кнопку в правому нижньому кутку.