Офтальмолог, окуліст, ортоптист – відмінності спеціалістів
Часто поняття і терміни в медицині не завжди зрозумілі для широких верств населення, тому існує необхідність детального пояснення, як правильно називати лікаря, що лікує захворюваня очей, «офтальмолог» чи «окуліст», адже обидва ці слова на рівні понять вкорінились, і часто є загальновживаними в суспільстві.
Насправді, ці слова по суті – синоніми, корені яких походять з різних мов. Термін «Офтальмолог» походить від грецького слова Ophtalmos, а «Окуліст» від латинського – Oculus, що з цих мов переводяться як «Око».
Іншими словами, в обидва поняття закладено суть назви професії лікаря, що лікує хвороби очей.
Плутанина в термінах виникла на теренах руїн радянщини та деяких країн пострадянської Східної Європи в зв’язку з тим, що до 1981 року існувало обидва цих терміни паралельно, зазвичай окулістами називали лікарів первинної поліклінічної ланки, що працювали на мінімальній кількості доступного обладнання, в умовах амбулаторного прийому, здійснювали первинний прийом та диспансерний нагляд, а офтальмологами іменувались лікарі вторинної і третинної ланки – стаціонарів, обласних лікарень та відокремлених клінік і наукових інститутів, що могли виконувати хірургічні втручання.
Таблички з написом на дверях поліклінік «Окуліст» глибоко вжились у пам’ять людей старших поколінь, і фактично продовжують паралельне життя назв професії на побутовому рівні.
Після 1981 року в офіційному переліку лікарських професій в Україні існує лише один фах – «Лікар-офтальмолог», і усі лікарі, що займаються лікуванням хвороб очей, мають його здобути.
До обов’язків офтальмолога входить своєчасна діагностика, проведення комплексного лікування і втілення заходів по профілактиці захворювань органа зору.
З розвитком науки, техніки і медицини офтальмологія не стоїть на місці, багато офтальмологів поглиблено спеціалізуються на хірургічних, лазерних, ортоптичних методиках лікування, але здобуття фаху лікаря-офтальмолога залишається базовим.
Підсумуємо, на побутовому та розмовному рівні паралельно існують обидва терміни, що по суті відображають синонімічні назви лікаря, який офіційно є офтальмологом.
Лікар-офтальмолог діагностує, класифікує та лікує гострі та хронічні захворювання очей, використовуючи терапевтичні, лазерні, хірургічні та мікрохірургічні методи.
Офтальмолог займається виправленням дефектів зору та вживає заходи щодо зміцнення здоров’я та профілактики захворювань очей.
Професійні обов’язки:
- всебічне та повне офтальмологічне обстеження пацієнтів з метою встановлення діагнозу, проведення контролю та оцінки стану здоров’я;
- проведення обстеження зору пацієнта: визначення поля зору за периметром, внутрішньоочного тиску, обстеження очного дна та проведення інших тестів за допомогою відповідної апаратури;
- встановлення контакту та співпраця з хворим та його родиною, пояснення мети та потреб лікування, зменшення неспокою та тривоги;
- направлення пацієнтів на додаткові обстеження;
- проведення діагностичних функціональних досліджень, включаючи діагностику судинної системи та органу зору;
- збір біологічного матеріалу для проведення необхідних біохімічних, гістологічних, бактеріологічних та інших досліджень;
- інтерпретація та оцінка результатів допоміжних аналізів та досліджень;
- встановлення основного медичного діагнозу та можливих супутніх діагнозів;
- консервативне та хірургічне лікування очних захворювань, включаючи дефекти, травми, глаукоми, катаракти та інше;
- виправлення дефектів зору, підбір коригуючих окулярів та лінз;
- проведення реабілітації пацієнтів у післяопераційний період;
- ведення медичної документації, написання історії хвороби, направлень, рецептів та лікарняних листів;
- підготовка медичних висновків, рекомендацій та заяв при виникненні показань у хворого для отримання інвалідності чи полегшення умов праці;
- співпраця з хірургічною бригадою та нагляд за іншими підлеглими медичними працівниками;
- проведення консультацій для фахівців інших медичних спеціальностей;
- участь у суспільно-важливих заходах, пов’язаних зі зміцненням здоров’я та профілактикою очних захворювань;
- постійне вдосконалення своїх знань та умінь шляхом самоосвіти чи навчання на курсах післядипломної підготовки офтальмологів.
Додаткові професійні завдання:
- проведення оперативних втручань та лазерного лікування всього спектру офтальмологічної допомоги;
- виготовлення, підбір та встановлення протезів після видалення очного яблука;
- здійснення контролю за зберіганням лікарських засобів, крові, препаратів крові, контроль за термінами їх придатності та ефективним і правильним використанням;
- контроль за зберіганням та стерилізацією лікувальних та хірургічних інструментів і обладнання;
- участь у професійному розвитку інших медичних працівників офтальмологічного відділення;
- проведення наукових досліджень в області офтальмології та публікація їх результатів.
Лікарі – офтальмологи не тільки консультують пацієнтів всіх суміжних спеціальностей, а часто вони є тими фахівцями, що по офтальмологічним симптомам можуть запідозрити розвиток неврологічних, ендокринологічних, кардіологічних, та широкого спектру інших захворювань, та порекомендувати пройти додаткове обстеження у спеціалізованих лікарів.
Завдяки сприянню приватних інвестицій в медичні офтальмологічні клініки, надходження новітніх зразків діагностичної, хірургічної, лікувальної апаратури, найсучасніших зразків інструментарію та витратних матеріалів, відбувається значне покращення надання сучасної хірургічної офтальмологічної допомоги в Україні на рівні найкращих світових клінік. Усі лікарі – офтальмологи, що здійснюють хірургічні втручання, мають пройти додаткове навчання та спеціалізацію по кожному окремому напрямку хірургічного лікування по новітнім методикам, на сучасному обладнанні , в тому числі і в найкращих європейських та світових клініках, та отримати сертифікат.
Ортоптист (Ortoptistin) за визначенням Європейських переліків офтальмологічних професій є фахівцем з профілактичної, діагностичної та лікувальної терапевтичної роботи, що навчався за професійним кодексом, та з державним визнанням фаху в офтальмології, спеціальними областями якої є страбологія (діагностика та лікування проблем косоокості) та нейроофтальмологія.
Це порівняно молода професія, введена в перелік професій Німеччини, Великобританії, США та Канади, бере свій початок з 1930-х років минулого століття з Великобританії. В Україні на сьогоднішній день фах не виділений в окрему професію, виконання цих функції покладається на спеціалізованих лікарів офтальмологів.
Ортоптика – це професія що суміжна з доглядом за органом зору. Лікарі-ортоптисти займаються діагностикою та лікуванням рухів очей, та проблем, пов’язаних зі спільною одночасною зоровою роботою, що називається бінокулярним зором.
Такі стани можуть бути викликані проблемами очних м’язів, або ушкодженями нервів, що передають нервові імпульси на м’язи ока. Ортоптисти відповідають за діагностику та нехірургічні етапи лікування косоокості, амбліопій («ліниве око»), та порушень, пов’язаних з рухами очей і акту бінокулярного зору. Назва терміну походить від грецьких слів orthos («прямий»), та opticos (« пов’язаний із зором»).
Ортоптика відноситься до дисципліни, що займається виявленням, діагностикою та лікуванням косоокості, амбліопії, розладів акомодації і конвергенції, ністагму.
Ортоптисти – це фахівці, що спеціалізуються на ортоптичному, плеоптичному та диплоптичному лікуванні, з використанням оклюзії очей, окулярної та призматичної корекції, спеціальної апаратури, фізіотерапевтичних приладів та спеціальних лікувальних комп’ютерних програм.
Ортоптичне лікування – це лікування з використанням синоптичних апаратів та комп’ютерних програм, щоб допомогти відновленню бінокулярної роботи обох очей.
Плеоптичне лікування пов’язане зі стимуляцією, навантаженням та покращенням роботи ока, що гірше бачить, що косить, при цьому використовується оклюзія, стимуляція гіршого ока лазером, світловими приборами і апаратами, магнітотерапією, використанням лікувальних комп’ютерних програм.
Диплоптичне лікування – відновлення бінокулярного та стереоскопічного зору, в умовах максимально наближених до природніх умов, до та після оперативного етапу лікування.
На теперішній час розроблено велику кількість методик, направлених на лікування косоокості та амбліопії, а також розладів акомодації та конвергенції.
В першому випадку використовують методику часткового обмеження зорових можливостей кращого ока, поєднаною зі стимуляцією та активацією ока, що бачить гірше. В другому випадку використовуються апаратні методи, стимуляція енергетичних та нервових процесів в ділянці сітківки, використання спеціальних комп’ютерних програм.
До моменту призначення лікування фахівець має отримати результати комплексної діагностики органа зору, оцінити комплексну роботу зорового аналізу пацієнта, та висновки суміжних спеціалістів щодо показів та протипоказів.
Оберіть клініку сімейного типу, якій ви довіряєте, лише фахівці здатні підібрати правильне лікування.
Підсумовуючи сказане вище, варто відзначити, що не так важливо, як ви назвете лікаря в колі своєї сім’ї, як потрібен догляд і турбота про здоров’я очей всіх членів вашої родини. Регулярні профілактичні огляди, виконання рекомендацій фахівців та правильно призначене лікування допоможуть вам зберегти зір рідних на довгі роки.
Колектив лікарів центру зору «Оптимал» бажає Вам здоров’я!
Клініка Оптимал завжди піклується про ваші очі!
Запишіться на консультацію за телефонами 0 800 33-15-40, 097 369-71-05 або скористайтеся замовленням зворотного дзвінка, натиснувши на кнопку в правому нижньому кутку.