Биологически активные добавки используемых в офтальмологии
Багато запитань виникає серед батьків щодо лікування зорової патології медикаментозним шляхом, препаратами з вмістом чорниці тощо. Необхідно відмітити, що всі призначення необхідно узгоджувати з лікарем і ні в якому випадку не займатися самолікуванням, так як навіть всім відомі біологічно активні добавки (БАД), незважаючи на всю їхню «природність», мають свої покази та проти покази.
Слід звернути увагу також і на той факт, що контроль якості лікарських засобів жорстко регламентуються законодавством та передбачає проведення сертифікації кожної серії препарату державними органами сертифікації. В той час як після обов’язкової державної реєстрації БАД їх якість в подальшому підтверджується лише самим виробником, саме тому в продаж часто поступають неякісні БАД.
БАД, що використовуються в офтальмології, слід розділити на декілька груп:
• основним компонентом є екстракт плодів чорниці;
• основним компонентом є лютеін;
• БАД, комплекс вітамінів та інших біологічно активних речовин;
• БАД, що вміщують екстракти лікарських рослин (найбільш часто використовують гінкго білоба);
• БАД тваринного походження — екстракти тканин очей тварин.
Плоди чорниці вміщують фруктові кислоти (хінінову, яблучну та лимонну кислоти), таніни (головним чином катехіни), антоциапоїди (~1%), флавоноїди, кофеїнову кислоту та її похідні, пектини, мікроелементи (марганець, цинк) та вітаміни С (≈6 мг %), РР, Б1 (≈0,04 мг%), каротин (≈1,6 мг %). Основною діючою речовиною є антоцианозиди та флавоноіди.
Антоцианозиди мають, протизапальну, антиоксидантну дію; знижують тонус судинної стінки та зменшують тромбоутворення, покращують реологічні властивості крові, сприяють укріпленню судинної стінки, прискорюють відновлення знебарвленого родопсина.
Флавоноїди мають протизапальну та десенсибілізуючу дію стимулює процес біосинтезу білка, прискорює процеси регенерації.
БАД що вміщують плоди чорниці, використовують в комплексній терапії міопії середнього та високого ступеня, набутій гемералопії, діабетичній ретинопатії, порушенні механізмів адаптації до темряви при нічному та сутінковому зорі, м’язовій астенопії, дегенерації сітківки (атеросклеротичного ґенезу, пігментній). Під час використання можливий розвиток закрепів, оксалатурії, алергічних реакцій.
Гінкго білоба покращує мозковий кровообіг та забезпечення мозку киснем та глюкозою. Має судиннорозширюючу дію, попереджає агрегацію тромбоцитів, нормалізує метаболічні процеси, створює антигіпоксичну дію на тканини. Протидіє перикисному окисленню ліпідів. Діє як протинабряковий засіб на рівні головного мозку та периферійних тканинах.
Гінкго-білоба призначають при ретінопатіях та оптико-нейропатіях різного генезу. Під час використання можуть виникати розлади травлення, головні болі, алергічні реакції. БАД, що утримують гінкго-білоба слід використовувати обережно при порушеннях згортання крові, ерозивно-виразкових процесах, при артеріальній гіпотензії та в педіатрії.
Лютеін — пігмент, що відноситься до групи кисневміщуючих каротиноїдів ксантофілів (від грец. xanthos «желтый» и phyllon «лист»).
Організм людини не здатний синтезувати лютеін, саме тому потрапляння лютеіна в організм напряму пов’язане з харчуванням. На його засвоєння найбільший вплив має наявність ліпідів в їжі.
В різних тканинах лютеін накопичується неоднаково. Максимальна його концентрація спостерігається в тканинах очного яблука, особливо в сітківці. Лютеін та його ізомер зеаксантин відіграють велику роль в фізіології зору. У лютеіна дві основні функції: підвищення гостроти зору за рахунок зменшення хроматичних аберацій та фотопротекція.
Вживання дієти, що багата на лютеін, дозволяє скоротити ризик дегенерації сітківки, довше зберегти кришталик від помутніння (доведено науковими дослідами).
Рекомендований рівень вживання лютеіна в Росії та України -2,5- 5 мг/добу, max 10 мг на добу. Для профілактики захворювань очей (наприклад, дистрофії сітківки) необхідно приймати мінімум 2 мг лютеіна.